Cadca sprave panstva

Čadca a okolité obce v správe panstva Strečno od konca 18. do polovice 19. storočia / Marián Liščák. Čadca: Kysucké múzeum v Čadci, 2018. 280 s. ISBN 978-80-88708-62-9

Historik Marián Liščák ponúka čitateľom publikáciu, ktorá zapĺňa prázdne miesta v histórii nášho mesta a jeho okolia. Medzi obdobím osídlenia a 20. storočím sa nachádzajú obdobia, ktoré boli spracované len útržkovito. Autor s snahe doplniť historické údaje zbieral materiály v archívoch v Bytči, Banskej Bystrici, Čadci a Budapešti. Kniha je rozdelená na tri hlavné kapitoly. Prvá približuje vývoj panstva Strečno, druhá je venovaná Čadci a životu jej obyvateľov na konci 18. a v prvej polovici 19. storočia a v tretej kapitole rozoberá všetky obce na Kysuciach patriace k Strečnianskemu panstvu. Publikáciu v edícií Zlatý fond vydalo Kysucké múzeum v Čadci.