Online aktivity - Kysucká knižnica v Čadci

Pripravujeme
Nové knihy
Knižnica v médiách
Otváracie hodiny
Periodiká
Instagram
Facebook
Prejsť na obsah

Online aktivity

Online aktivity Kysuckej knižnice v Čadci

Milí naši čitatelia a fanúšikovia najznámejšieho čarodejníka Rokfortskej strednej školy čarodejníckej Harryho  Pottera - zbystrite pozornosť!
Už je to dvadsať rokov, keď spisovateľka J. K. Rowlingová vyčarovala zo svojho pera kúzelný príbeh o sile priateľstva, lásky a odvahy. V našej knižnici sme pre Vás prichystali nové vydanie všetkých siedmich častí Harryho Pottera. Obálky kníh sú ilustrované šikovným slovenským umelcom Adriánom Machom. Svojou unikátnou ilustráciou založenou na hre so svetlom tak vdýchol nový život týmto dnes už kultovým knihám.

Nakresli si betlehem 2020 – výsledky vyhodnotenia výtvarnej súťaže.
Milé deti, pedagógovia a rodičia.
Súčasná doba v dôsledku pandemickej situácie s koronavírusom, neprajúca nášmu milému stretnutiu s Vami, neumožnila slávnostné vyhodnotenie súťaže. Online vyhodnotenie výtvarnej súťaže „Nakresli si betlehem 2020“ sa uskutočnilo bez slávnosti, ktorá vždy osviežila uponáhľané predvianočné dni. Pozývame Vás na krásnu výstavu súťažných prác, ktorú si môžete pozrieť individuálne a zároveň prevziať diplom a darček za ocenenú prácu. Tých, ktorí tak ešte nestihli urobiť, pozývame do Kysuckej knižnice v Čadci do konca februára 2021, kde na Vás čakajú ocenenia. Teším sa na stretnutie s Vami. Zoznam ocenených prác: tu.Adventné čítanie v Kysuckej knižnici v Čadci bolo venované prezentácii novej knižky kysuckej autorky a ilustrátorky Jany Belkovej. Deťom prečítala rozprávku so svojej prvej knižky – „Rozprávky na kamenistých chodníčkoch“.

Milé deti, Kysucká knižnica sa aj v tomto roku zapojila do celoslovenského podujatia – Celé Slovensko číta deťom v čase adventnom. Okrem čítania v našej knižnici, chceme upriamiť vašu pozornosť aj na celoslovenské Adventné čítania deťom. Päť samostatných komponovaných programov - s 25 čítajúcimi hosťami  sa realizovalo na strednom Slovensku,  v Starej radnici vo Zvolene. Vysielali sa postupne od 6. do 20. decembra.  Po verejnej  premiére si  každý komponovaný program čítania môžete kedykoľvek pozrieť, ak si otvoríte tento link.

Vianočné pozdravy s prianím všetkého dobrého.
Ku Vianociam neodmysliteľne patria aj vianočné pozdravy s prianím všetkého dobrého pre svojich najbližších. Spolu s našim postupom si môžete s detičkami vytvoriť zaujímavý pozdrav a obdariť ním najmilších vášmu srdiečku.
Postup:
1. Budeme potrebovať: výkres, lepidlo, farebné pastelky, strúhadlo, fixky, ozdobnú niť a vlastnú fantáziu.
2. Výkres zložíme na polovicu a zastrúhame si pastelky ( stružliny z nich budeme potrebovať ).
3. Stružliny priliepame na výkres v radoch tak, ako je to na fotografii.
4. Potom si dokreslíme peň stromčeka, hviezdu, ozdoby alebo darčeky. Fantázií sa medze nekladú. Každý si môže pohľadnicu ozdobiť podľa svojho vkusu.
6. Nezabudnite do vnútra pohľadnice napísať pekné prianie k Vianociam.

Milé detičky! Aj vy môžete prispieť svojimi šikovnými ručičkami ku výzdobe svojho príbytku. Ako na to? Vytvorili sme pre vás postup na výrobu vianočného venčeka. Skúste si vyrobiť tento zaujímavý venček na dvere svojej izbičky. Mamina s oteckom vám určite radi pomôžu. Veľmi nás potešíte ak sa nám pochválite fotkami svojich výtvorov na našej mailovej adrese: detiamladez@kniznica-cadca.sk
Postup:
1. Budeme potrebovať: farebný papier (červený, zelený), nožnice, stuhu, ceruzku, lepidlo.
2. Obkreslíme si ručičku na zelené papiere ( budeme potrebovať asi 20 kusov).
3. Vystrihnuté ruky potom lepíme do kruhu, tak ako je na obrázku. Prilepíme červené kruhy a vyrobíme mašľu zo  stuhy ako ozdobu.
4. Vianočný venček je hotový!


Adventné čítanie v Kysuckej knižnici v Čadci bolo venované prezentácii novej knižky kysuckej autorky a ilustrátorky Jany Belkovej. Deťom prečítala rozprávku zo svojej prvej knižky – „Rozprávky na kamenistých chodníčkoch“. Video tu: https://youtu.be/R2YBIIgrs2o

Svätojánska poetická noc - formou PPT prezentácie chceme pripomenúť všetkým priaznivcom literatúry a umenia tucet úspešných ročníkov multižánrového podujatia ktoré počas 12- tich ročníkov navštívilo množstvo významných osobností literatúry a umenia. Každá noc bola výnimočná svojim bohatým programom a prezentáciou umeleckej tvorby mladých začínajúcich, ale i renomovaných literátov, hudobníkov a výtvarníkov. Veríme, že rovnako úspešne bude pokračovať i v budúcich rokoch.

Ako byť dobrým človekom - Online prezentácia zameraná na život a pontifikát najobľúbenejšieho pápeža Jána Pavla II. Pripomienka 100. výročia jeho narodenia slovom i obrazom a jeho celoživotné krédo a snaha – byť dobrým človekom.

„Zvieratkoviny“ - powerpointová prezentácia so zábavnými zaujímavosťami zvieracej ríše pre žiakov 2. – 4. ročníka ZŠ.

Čo ukrýva les. Powerpointová prezentácia o prírode, ako sa správa les a zvieratká na Slovensku – je určená pre žiakov 4. a 5. ročníka ZŠ.

Online anketa – prieskum názorov čitateľov na zloženie knižného fondu a tituly knižničných dokumentov, ktoré by nemali chýbať v našej knižnici.

Záhady mozgu. Powerpointová prezentácia pre zábavu i poučenie  určená nie len seniorom.

Projekt „Hodnoty na dlani“ bol realizovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Česká republika – Slovenská republika 2007-2013, na ktorý získala finančné prostriedky z Európskej únie z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu.  V rámci tohto projektu Kysucká knižnica v Čadci spoločne s Městskou knihovnou v Rožnove pod Radhoštěm pripravila pre obyvateľov všetkých vekových kategórií veľké množstvo kultúrnych, vzdelávacích a relaxačných aktivít.

Regionálna súťaž „Kniha Kysúc 2019“ a jej aktuálny ročník patrí už dlhoročne medzi čitateľsky najatraktívnejšie súťaže a zapája sa do nej množstvo čitateľov a priaznivcov regionálnej tvorby. Čitatelia si môžu na stránke pozrieť propozície súťaže, systém hlasovania, ale i výsledky predchádzajúcich ročníkov.

Čitateľská anketová súťaž „Kniha Kysúc 2019“ predĺžila termín hlasovania do konca apríla 2020 a čitatelia môžu cez www.stránku knižnice hlasovať online.

Bezplatná dostupnosť k e-knihám na internete
Milí naši čitatelia. Potrebujete sa dostať k voľne prístupným e-knihám? Ponúkame vám prehľad užitočných odkazov, ktoré vám môžu pomôcť vo vašom hľadaní beletrie, odbornej literatúry i povinného čítania:
Najväčšia slovenská elektronická knižnica Zlatý fond denníka SME obsahuje stovky bezplatných elektronických kníh e-bookov slovenskej poézie a prózy.
Online knižnica sprístupňuje digitálne diela v slovenskom jazyku - nájdete tu diela slovenských klasikov, rozprávky i nové diela a ponúka zoznam ďalších internetových knižníc dostupných online.
Univerzitná Knižnica Univerzity Mateja Bela pripravila zoznam dostupných časopisov, databáz, encyklopédií, e-kníh, lexikónov i portálov z rôznych odvetví. Nájdete tu zdroje zamerané na biológiu, geografiu, chémiu, históriu, hudbu, filozofiu, jazykovedu, literatúru a umenie, knižničnú a informačnú vedu, matematiku i rôzne multiodborové zdroje.
Knihy sú poskytnuté autormi bez nároku na finančnú odmenu. Nájdete tu beletriu aj odbornú literatúru, väčšina e-kníh je v českom jazyku.
Staromestská knižnica v Bratislave vytvorila zoznam nielen voľne prístupných kníh prostredníctvom rôznych internetových stránok, ale aj slovníkov a encyklopédií. Nájdete tu aj odkazy na diela autorov ako napr.: H. Ch. Andersena, J. Bottu, K. Čapka, P. Dobšinského, S. Chalupku, B. Němcovú, Ľ. Štúra a ďalších.
Městská knihovna v Prahe ponúka širokú škálu e-kníh od detektívok cez cestopisy až po drámu. Taktiež tam môžete nájsť aj odborné publikácie.

Ďalšie linky k bezplatnému prístupu e-knihám:

Kalendárium regionálnych osobností Kysúc. Výročia významných osobností, ktoré si pripomíname v mesiaci apríl 2020.

Pôstne zamyslenie. V čase pôstneho obdobia ponúkame program, ktorý pozostáva z textu básní Rudolfa Dilonga z básnickej zbierky „Pod krížom“, výtvarnými dielami inšpirovanými umučením Ježiša Krista a hudbou Josepha Haydna: Sedem posledných slov Spasiteľa na kríži. Hudbu si záujemcovia môžu vypočuť prostredníctvom youtube. Originálny názov skladby: Die Sieben letzten Worte unseres Erlosers am Kreuze.

Z každého rožka troška - 1. časť. Online kvíz pre deti bude priebežne dopĺňaný o nové časti. Správne odpovede sa dozviete pri zverejnení ďalšej časti. Správne odpovede.

Online literárny kvíz pre staršie deti - 1. časť: Poznáte históriu? Online kvíz pre deti bude priebežne dopĺňaný o nové časti. Správne odpovede sa dozviete pri zverejnení ďalšej časti.

Pre záujemcov o sakrálne výtvarné diela ponúkame prezentáciu Modlitba písaná na dreve – pravoslávna ikona, v ktorej sa môžete oboznámiť s pravoslávnymi ikonami a ich tvorcami.

Naučme sa spolu – 1. časť. Online rubrika, v ktorej deti získajú zaujímavé informácie, zasmejú sa a urobia si pokus.

Hráme sa... - 1. časť: Moje obľúbené rozprávky. Zábavné a vedomostné otázky, úlohy a doplňovačky pre deti do 10 rokov.

Regionálna literatúra – tvorba pre mládež. Powerpointová prezentácia o tvorbe vybraných autorov pre deti a mládež  určená pre žiakov 7. - 9. ročníkov ZŠ.

Miroslav Cipár – ilustračná tvorba. V  powerpointovej prezentácii  si pripomíname ilustrátorskú tvorbu nášho multitalentovaného výtvarníka Miroslava Cipára, ktorý sa v januári tohto roku dožil krásneho životného jubilea 85. rokov.

Pre záujemcov ľudového výtvarného umenia prinášame životopisný medailón a ukážky z tvorby našej významnej kysuckej rodáčky, insitnej maliarky, Zuzany Vaňousovej Kronerovej.

Poznáte slovenské príslovia? Krátky hádankový kvíz pre šikovné deti a ich rodičov.

„Z každého rožka troška“ – 2. časť: Online kvíz pre deti. Správne odpovede.

Ľudové zvyky a život na dedine. Powerpointová prezentácia o zvykosloví a živote na dedine v tvorbe kysuckých autorov.

Aurel Rutšek. Bibliografický leták o živote a tvorbe kysuckého regionálneho historika a publicistu.

Naučme sa spolu 2. Ďalšie zaujímavé informácie zo sveta okolo nás, ktoré zabavia deti i dospelých.

Hráme sa...3.časť. V tejto časti sa dozviete o rekordoch v ríši zvierat.

Z každého rožku trošku. 3. časť. Hádankový kvíz zo sveta rozprávok preverí vaše vedomosti. Správne odpovede.

Literárny kvíz 2. Online literárny kvíz pre staršie deti. Správne odpovede.

Hráme sa... 4.časť. Hádanky a rozprávková tajnička vám odhalí skryté rozprávky a rozprávkových hrdinov.

Ľudový odev na Kysuciach. E-výstava zameraná na prezentáciu ľudového odevu na Kysuciach na základe odbornej publikácie regionálnej etnografky Márie Húšťavovej.

© Kysucká knižnica v Čadci
Sponzori:
Partneri knižnice:
Mediálni partneri:
Návrat na obsah