Online aktivity - Kysucká knižnica v Čadci

Pripravujeme
Nové knihy
Knižnica v médiách
Otváracie hodiny
Periodiká
Instagram
Facebook
Knižnica je v 100 % majetkovom podiele ŽSK.
Prejsť na obsah

Online aktivity

Online aktivity Kysuckej knižnice v Čadci

Objavujeme Trenčiansky hrad - prezentácia PowerPoint

Nemecký spisovateľ prevažne dobrodružných románov, Karl May, sa preslávil najmä svojimi príbehmi z Divokého západu o indiánskom náčelníkovi Vinnetouovi. Zaujímavosťou je, že román "Vinnetou" napísal vo väzení, kde si odpykával trest za krádeže. Vedomosti o indiánoch čerpal z kníh z väzenskej knižnice. Obľuba jeho diela dostala nový impulz v šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, kedy podľa neho bolo natočených sedemnásť výpravných filmov. 25. februára si pripomíname 180. výročie jeho narodenia. Pri tejto príležitosti sme pre Vás pripravili kvíz, ktorým si môžete overiť, čo všetko (ne)viete o Karlovi Mayovi a jeho najznámejšom diele, o indiánskom náčelníkovi Winnetouovi.
Pozrite si aj jeho ďalšie tituly z nášho fondu tu:

Charles Dickens je jeden z najvýznamnejších, najúspešnejších a najmilovanejších autorov 19. storočia. Jeho diela sa vyznačujú súcitom s utrpením chudobných, ostrou kritikou spoločenských nedostatkov a nespravodlivosti, no zároveň sú plné láskavosti, humoru a ľudskosti. 7. februára si pripomíname 210. výročie Dickensovho narodenia. Poďte si s nami pripomenúť život tohto velikána svetovej literatúry a jeho najvýznamnejšie diela.

V sobotu nás  veru čaká ťažká skúška.  Skúsme sa hecnúť, vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, vypnúť internet a užiť si deň! Máme pre Vás pripravených niekoľko činností s ktorými si užijete deň aj offline.

27.januára 1923 sa narodila významná autorka detských kníh Krista Bendová. V ten istý dátum, len o 65 rokov neskôr odišla do spisovateľského neba. Dodnes sú jej knižky obľúbené medzi deťmi. I dnešná generácia v nich stále nachádza humor, cit, porozumenie a láskavosť. Veď kto by nepoznal Osmijanka, či Jožka Pletka a nestarnúcu básničku „ Bola raz jedna trieda...“ V našom zábavnom kvíze sa pokúste nájsť správne odpovede. Keď navštívite knižnicu určite tu nájdete knižky od tejto tety spisovateľky plné úsmevných rozprávok a príhod.

Nepremárniť ani okamih: aj zo života Rainera Mariu Rilkeho prezentácia nám predstaví časť života česko - rakúskeho básnika  symbolistu, ktorý prežil 7 rokov v kantóne Valais vo Švajčiarsku. Je pochovaný v obci Raron, na južnej strane Kostola sv. Romana, v ktorom často meditoval pred freskou Posledného súdu. Zároveň si môžme prezrieť prírodu, ľadovec i pamiatky, ktoré patria do švajčiarskeho kultúrneho dedičstva.

20. november - Svetový deň bez fajčenia - tento deň je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o cigaretách a o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus. Vdychovanie cigaretového dymu zvyšuje riziko ochorenia na rakovinu pľúc a vznik srdcovo-cievnych chorôb nielen u fajčiarov, ale aj u nefajčiarov, ktorí sa často nedobrovoľne stávajú pasívnymi fajčiarmi. Na následky fajčenia v Európe zomiera ročne približne 650 000 ľudí a ďalších 80 000 obyvateľov Európy zomiera ročne na pasívne fajčenie. Myslíte si, že máte dostatočné vedomosti o škodlivosti fajčenia a žiadna otázka Vás na túto tému už neprekvapí? Skúste vyplniť nasledujúci kvíz, možno Vás niektoré otázky predsa len zaskočia.

Žofia Bosniaková – žena viery a lásky. Narodila sa v roku 1609 ako šľachtičná a zomrela v roku 1644 v chýre svätosti. Bolo to žena viery a lásky a svojou dôverou v Boha, manželskou  vernosťou, láskou k biednym, je vzorom pre naše ženy a matky.
Jesenný kvíz
Kamaráti! Pre deti užívajúce si jesenné prázdniny sme pripravili veselý jesenný kvíz. Kto odpovie správne na všetky otázky, ten si zaslúži veľkú pochvalu. Ak neuhádnete všetky správne odpovede to vôbec nevadí, aspoň sa naučíte niečo nové. Tak neváhajte a skúste hádať.

Dáždnik plný jesene
K jeseni patrí aj dážď, ale hlavne opadávajúce lístie. Skúste si doma vyčarovať pekný jesenný dáždnik za pomoci nášho návodu. Stačí na to len trpezlivosť, opadané lístie, papier, lepidlo a potom radosť z pekného obrázka. Držíme palce, nech sa to podarí.

Pridajte sa k nám a spolu si pripomeňme 15. októbra – Medzinárodný deň bielej palice, ktorá je symbolom slepoty a slabozrakosti, umožňuje postihnutým pohybovať sa samostatne na verejnom priestranstve. Buďme aj my ohľaduplní a nápomocní telesne znevýhodneným ľuďom, ktorí žijú medzi nami. Prezentácia prináša aj zaujímavosti o ľudských očiach, ktoré možno nepoznáte.     

Rastú nám pre zdravie: Ľudia sa znovu vracajú k tradičným ľudovým prostriedkom, k prírodným liečivám  a k tomu, čo nám príroda ponúka. Ponúkame Vám výber sedemnástich najznámejších rastlín a bylín spolu s receptami na liečivé čaje a odvary.

Hádankovo:
Pestrý svet slovných hádaniek, a rébusov, ktoré ponúkajú v detskej reči rôzne veršovajky, spytovajky, zvukohrajky, kratuľajky, dopĺňajky, oklamajky, rýmovajky a iné, sú malou ochutnávkou z knižky Jozefa zo Senca. Vyskúšajte si svoj dôvtip na tomto výbere a príďte do knižnice vyhľadať ďalšie.

Medzinárodný deň ľavákov
Dňa 13. augusta si od roku 1976 pripomíname Medzinárodný deň ľavákov. Cieľom tohto dňa je zvýšiť povedomie verejnosti o výhodách a nevýhodách bytia ľavákov. Byť ľavákom nie je hendikep. Pozrite si  s nami, koľko významných svetových osobností  -  geniálnych  vynálezcov, vedcov, maliarov, sochárov, architektov či hudobníkov patrilo práve k ľavákom.
Nepovinne – povinne?
Milí žiaci a študenti. Robí Vám problém mimočítanková literatúra či „povinné čítanie“? Absolventi a dospelí, vy si ešte pamätáte na Vaše školské časy, konkrétne na hodinu literatúry? K učivu literatúry neodmysliteľne patrí slovné spojenie „povinné čítanie“. Prečítali ste poctivo všetky odporúčané knihy, alebo ste ich len prelistovali či stiahli obsah z internetu? Nech už patríte do akejkoľvek skupiny, pripravili sme pre Vás kvíz, v ktorom si môžete oprášiť svoje vedomosti. Veríme, že žiaci druhého stupňa ZŠ s ním nebudú mať problém a zvládnu ho ľavou zadnou. A vy starší môžete zaloviť v pamäti a overiť si svoje znalosti.

Kam nechodí Slnko, chodí lekár. (Slovenské príslovie)
Toto príslovie nám napovedá, aké je slniečko dôležité pre nás všetkých. Slnko je naša najbližšia hviezda a bez neho by sme nedokázali existovať na Zemi. Organizácia spojených národov vyhlásila 3. máj ako Medzinárodný deň Slnka.
My sme na deň Slnka nezabudli a pripravili sme pre Vás niekoľko zaujímavosti o Slnku, ktoré ste možno netušili.
Mladšie detičky si môžu vytvoriť veselé slniečko pomocou jednoduchého postupu, ktorý tu nájdete.
A na záver si ponaťahujte kosti a naučte sa s naším kamarátom Adamkom každé ráno zacvičiť „Pozdrav Slnku“.

Dňa 27. apríla si každoročne pripomíname narodenie významnej osobnosti Kysúc - kňaza, spisovateľa, dramatika, politika, publicistu a národného buditeľa Jána Palárika. Ponúkame vám zaujímavosti z jeho života a podrobnejšie informácie prostredníctvom e-výstavy na webovej stránke našej knižnice.

Kysucká knižnica v Čadci v spolupráci s Kysuckým kultúrnym strediskom v Čadci ponúka výber knižného fondu výtvarného umenia, určeného pre členov Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov regiónu Kysúc, ale i pre všetkých záujemcov o výtvarné umenie: https://youtu.be/hVJE38y_ZoU

Pozývame vás na výstavu "Očami svojho otca - Slovenské detstvo v tieni holokaustu" v priestoroch výpožičnej haly Kysuckej knižnice v Čadci. Výstava je venovaná nedožitým 90. narodeninám Kitty Weichherz, ktorej rodinné väzby sú späté s Mestom Čadca a ktorá zahynula ako 12 ročná v koncentračnom tábore Sobibór. O jej živote sa zachoval denník, ktorý mapuje jej krátky život z pohľadu jej milujúceho otca Vojtecha Bélu Weichherza. Mgr. Zuzana Sihelníková je riešiteľkou projektu i autorkou textov a grafickej úpravy. Súčasťou výstavy je i výber kníh z fondu našej knižnice s tematikou holokaustu, ktoré si môžete vypožičať. Výstava  potrvá do 30. mája 2021.

Živý svet – rekordy zvierat:  Poznáte dobre svet zvierat?  Prinášame vám zaujímavé informácie o živej prírode a rekordy vo svete zvierat . Rozšírte si svoje vedomosti o všetkom NAJ... o najkrajších, najpomalších, najinteligentnejších, ale i najjedovatejších predstaviteľoch živočíšnej ríše.

Deň Zeme 22. apríl: Prezentácia, ktorá nám pripomína aby sme si vážili našu Zem, prírodu a životné prostredie. Prináša zaujímavé informácie a otázky,  na ktoré môžete skúsiť odpovedať a overiť si svoje vedomosti.

Ľudové veľkonočné zvyky a obyčaje: Prezentácia prináša zaujímavé informácie o ľudových zvykoch a tradíciách, ktoré sa viažu k sviatkom Veľkej noci. Skôr narodení si môžu zaspomínať ako ich prežívali v čase svojho detstva a mladosti a tí mladší môžu porovnávať, ktoré zvyky sa zachovali a ako sviatky jari prežívame dnes.

Milí kamaráti!
Narodeniny slávneho svetového rozprávkara Hansa Christiana Andersena si každoročne pripomíname rozprávkovou nocou u nás v knižnici. Žiaľ, tento rok sa nemôžeme stretnúť a spoločne prežiť nezabudnuteľné chvíle. Preto sme pre Vás pripravili zábavný kvíz nielen pre deti, ale aj pre Vašich rodičov. Pokúste sa spolu uhádnuť správne odpovede. Ak ich nepoznáte, tak sa určite naučíte niečo nové.

        

Vyznáte sa v literatúre a ste tak trochu „Knihomoli“?
Milí čitatelia, pripravili sme pre Vás kvíz, v ktorom si môžete overiť svoje vedomosti z literatúry a čítania. Diela mnohých autorov sú literárnou klasikou a dočkali sa aj filmového spracovania. Zapojte svoju pamäť a overte si svoj všeobecný kultúrny rozhľad. Takže smelo do toho a príjemnú zábavu!

Ladislav Ballek: V mesiaci apríli si pripomíname narodenie významného slovenského spisovateľa, prozaika, esejistu a uznávaného predstaviteľa moderného slovenského románu – Ladislava Balleka. Prezentácia prináša podrobnejšie informácie o jeho živote a tvorbe.

Spolok svätého Vojtecha  je najväčšie a najstaršie katolícke vydavateľstvo na Slovensku. Prezentácia prináša informácie o jeho zakladateľoch, významných predstaviteľoch a redaktoroch, z ktorých mnohí pochádzali z Kysúc, alebo na Kysuciach pôsobili.

Jaroslav Klus - Sólista
Online stretnutie so spisovateľom Jaroslavom Klusom v Kysuckej knižnici v Čadci a autorské čítanie z jeho novej knihy Sólista.

Milé deti!
Ostávajú mamičke doma kartónové obaly z vajíčok a neviete čo s nimi? My vám poradíme. Vytvorte si spolu s nami veselé veľkonočné zvieratká a spestrite si výzdobu izbičky na Veľkú noc. Taktiež môžete obdarovať svoju mamičku alebo babičku originálnym pozdravom. Želáme veľa zábavy.

Pre niekoho najkrajšie sviatky roka práve klopú na dvere. Medzi najtradičnejšie symboly „Sviatkov jari“ patrí kraslica, prútený korbáč, baránok, jahniatko, veľkonočný zajačik ale i kríž a svieca. Aj taká pravá šibačka s oblievačkou má svoje čaro. Vyšibané ženy majú byť počas celého nasledujúceho roka zdravé, šťastné a plodné. Pozrite si zopár zaujímavosti o Veľkej noci u nás i vo svete. Želáme Vám pokojné prežitie Veľkonočných sviatkov v kruhu svojich najbližších. Milé dievčatká a žienky, Veľkonočný pondelok je len raz v roku, tak tú oblievačku nejako vydržte hlavne v zdraví a šťastí!

Týždeň mozgu - mesiac marec nie je len mesiacom knihy. V tomto mesiaci sme si pripomenuli na Slovensku aj medzinárodné podujatie "Týždeň mozgu". Pri tejto príležitosti sme si pripravili pre vás pár informácii o tomto fascinujúcom a stále neprebádanom orgáne ľudského tela.

Milé deti, vážení rodičia a pedagógovia.
Naša výtvarná súťaž Ilustrujem svoju obľúbenú knižku, ktorú realizujeme na počesť nášho významného rodáka akademického maliara Miroslava Cipára, je v tomto roku 2021 vyhodnotená bez slávnostnej vernisáže v dôsledku nepriaznivej pandemickej situácie. Jej výsledky Vám prinášame prostredníctvom našej  webovej stránky. Veľmi pekne ďakujeme všetkým deťom za krásne obrázky, s ktorými sa zapojili do súťaže. Výtvarných prác bolo celkom 187, z ktorých sme 67 ocenili. Pre deti tých najkrajších obrázkov sme pripravili  originálny diplom, ktorý nám pre túto súťaž namaľoval výtvarný umelec Miroslav Cipár a dúfam, že bude milou spomienkou na ich školské časy. K diplomu pripájame aj sladkú odmenu a pozdrav s prianím do skorého videnia v Kysuckej knižnici. Darčeky si deti môžu vyzdvihnúť v našej knižnici osobne do 30. mája 2021. Fotografie z výstavy sú zverejnené na facebooku našej knižnice a zoznam detí ocenených prác nájdete tu.

Deň ľudovej rozprávky
Kde bolo, tam bolo – za horami, za dolami, kde sa voda sypala a piesok .... Takto začína nejedna ľudová rozprávka. Práve 16. marec je sviatok ľudovej rozprávky, ktorý si pripomíname každoročne. V tento deň sa narodil Pavol Dobšinský. Dodnes nevieme, či rodičia podľa dávnych zvykov dali bábätku do rúčky knihu, aby bolo múdre. Určite mu však pri kolíske stáli rozprávkové sudičky a tie mu nadelili múdrosti, aby raz o ňom svet povedal – toto bol človek priam nevídaný! Náš zábavný kvíz je venovaný rozprávkam, ktoré vyšli z pera nášho najväčšieho slovenského rozprávkara. Poznáte ich?

Kniha, ktorej podobu dnes poznáme z knižníc alebo pultov kníhkupectiev, prechádzala  dlhým vývojom, ktorý prebiehal celým radom generácii a storočí. Skúste si vo vedomostno-zábavnom kvíze otestovať svoje vedomosti.  Ak budete mať chvíľku času, pozrite si rodičia so svojimi deťúrencami dokument, ako vzniká ručne vyrobená knižka.

Milí naši knihomoľkovia!
Viete, čo znamená skratka „MDŽ“? Je to skratka pre označenie sviatku Medzinárodného dňa žien. Oslavuje sa každý rok vždy 8. marca. V tento deň si spomenieme na všetky ženy v našom okolí. Obdarúvame ich kvetmi a sladkosťami. My sme si pre Vás, detičky, pripravili postup na výrobu tulipánového pozdravu, ktorým môžete potešiť v tento krásny sviatok mamičky, babky, sestry, sesternice, tety, susedky, kamarátky i (ne)kamarátky. Jednoducho všetky žienky Vášmu srdiečku blízke.

Milé deti! Máme tu piaty deň jarných prázdnin. Koník, jednorožec či záložka?
Milé deti! Máme tu štvrtý deň jarných prázdnin. Zaujímavosti o ľudskom tele.
Milé deti! Máme tu tretí deň jarných prázdnin. Pozdrav pre pani Jar.
Milé deti! Máme tu druhý deň jarných prázdnin.Vyskúšaj si s nami zábavný kvíz o Slovensku. Budeš vedieť všetko?
Milé deti! Máme tu prvý deň jarných prázdnin. Veselé zvieratká z arašidov - Tvorivá výtvarná dielňa.

Zamilovaná knižnica
Milé deti a naši čitatelia.
14. február je deň, kedy oslavuje svoje meno Valentín. Tento deň je tiež aj sviatkom všetkých zamilovaných. V katolíckej cirkvi sa začal oficiálne sláviť už v roku 496. Viac ako inokedy sa zaľúbenci v tento deň obdarúvajú rôznymi sladkosťami, kvetmi, pozdravmi či mládenci v tento magický deň požiadajú svoju milú o ruku.
Naša knižnica sa aj vďaka Vám cíti milovaná a preto sme pre Vás pripravili veľa romantických kníh nielen pre dospelých, ale aj pre teenegerov.  Menšie deti si môžu za pomoci našich návodov vyrobiť pre rodičov krásny valentínsky pozdrav, alebo ich prekvapiť sladkými valentínskymi raňajkami, ktoré zvládnete určite aj vy (alebo spolu so staršími súrodencami).
Skúsme urobiť spoločne svet lepším miestom, ak v ňom bude o niečo viac lásky.

Trénujme svoj mozog. Trénovať mozog je potrebné v každom veku. Powerpointová prezentácia určená deťom, rodičom i skôr narodeným pobaví, poučí, trošku pošteklí a rozhýbe mozgovú kôru.

Viete o čo sa zaslúžili bratia Montgolfierovci?
4. júna v roku 1783 Jacques Étienn Montgolfier spoločne so svojím bratom Josephom Michelom predviedli v mestečku Annonay vo Francúzsku svoj úžasný vynález - prvý teplovzdušný balón plnený horúcim vzduchom. Bratia si mysleli, že našli nejaký výnimočný plyn, ktorý nadnášal a pomenovali ho Montgolfierovým plynom. Balón vážil 225 kilogramov a bol 12 metrov široký. Vyrobili ho z kúskov papiera a látok, ktoré boli spojené gombíkmi a nemal kôš pre cestujúcich. Až 19. septembra 1783 vzlietol balón, ktorý mal už pripevnený kôš s prvou posádkou. V balóne letel kohút, ovca a kačka. Za 8 minút preleteli 3,5 kilometra vo výške 500 metrov nad zemou. Zvieratká pristáli v korunách stromu a našťastie sa im nič nestalo. 21. novembra 1783 letel tento vynález po prvýkrát už s ľudskou posádkou. Nie je jasné, či prvým človekom na palube bol Jacques Étienn Montgolfier alebo fyzik Jean-François Pilâtre de Rozier s markízom d’Arlandes. Balón letel vo výške 1000 metrov nad zemou a za 25 minút preletel 9 kilometrov. Bol svetlomodrej farby, uprostred neho boli iniciály kráľa Ľudovíta XVI., slnko a znamenia zverokruhu. Kráľ Ľudovít XVI. oboch bratov Montgolfierovcov povýšil do šľachtického stavu. U nás v knižnici sme taktiež zostrojili maketu balóna. Je síce papierová, nelieta ale trošku nám skrášlila interiér detského oddelenia. Vznikla podľa návodu z knižky Bratři Montgolfiérové a jejich horkovzdušný balón z roku 1783. Z knižky sme vyčítali aj veľa zaujímavostí o tom, aké boli počiatky vzniku tohto úžasného vynálezu. Ako maketa vznikala si môžete pozrieť vo fotografickej dokumentácii.

Najkrajšia zima je vtedy, keď Perinbaba púšťa na krajinu veľa vločiek. Keď kraj zasype bohatá nádielka snehu, vtedy majú najväčšiu radosť deti. Vybehnú na kopec so sánkami, či s klzákmi a o radosť a zábavu je postarané. Len tento rok sa Perinbabke akosi nechce, tak jej deti trošku pomôžeme. Pripravili sme pre Vás návod ako si vyrobiť mozaikovú vločku. Poproste svojich rodičov nech Vám trošku pomôžu, nech je vločiek čo najviac. O tom ako sa Vám to podarilo nás môžete informovať zaslaním  fotografií svojich výrobkov  (pošlite odfotené svoje dielka) na adresu detiamladez@kniznica-cadca.sk a potešte tety knihovníčky.

Objavujeme sakrálnu tvorbu Jozefa Božetecha KlemensaOnline prezentácia zameraná na sakrálnu tvorbu významného slovenského maliara Jozefa Božetecha Klemensa  (1817-1883), ktorý svojimi dielami obohatil interiéry kostolov, kaplniek, krížové cesty nielen na Kysuciach, ale aj na Liptove a v iných obciach Slovenska, kde učil a pôsobil počas svojho života.


Milí naši čitatelia a fanúšikovia najznámejšieho čarodejníka Rokfortskej strednej školy čarodejníckej Harryho  Pottera - zbystrite pozornosť!
Už je to dvadsať rokov, keď spisovateľka J. K. Rowlingová vyčarovala zo svojho pera kúzelný príbeh o sile priateľstva, lásky a odvahy. V našej knižnici sme pre Vás prichystali nové vydanie všetkých siedmich častí Harryho Pottera. Obálky kníh sú ilustrované šikovným slovenským umelcom Adriánom Machom. Svojou unikátnou ilustráciou založenou na hre so svetlom tak vdýchol nový život týmto dnes už kultovým knihám.

Nakresli si betlehem 2020 – výsledky vyhodnotenia výtvarnej súťaže.
Milé deti, pedagógovia a rodičia.
Súčasná doba v dôsledku pandemickej situácie s koronavírusom, neprajúca nášmu milému stretnutiu s Vami, neumožnila slávnostné vyhodnotenie súťaže. Online vyhodnotenie výtvarnej súťaže „Nakresli si betlehem 2020“ sa uskutočnilo bez slávnosti, ktorá vždy osviežila uponáhľané predvianočné dni. Pozývame Vás na krásnu výstavu súťažných prác, ktorú si môžete pozrieť individuálne a zároveň prevziať diplom a darček za ocenenú prácu. Tých, ktorí tak ešte nestihli urobiť, pozývame do Kysuckej knižnice v Čadci do konca februára 2021, kde na Vás čakajú ocenenia. Teším sa na stretnutie s Vami. Zoznam ocenených prác: tu.



Adventné čítanie v Kysuckej knižnici v Čadci bolo venované prezentácii novej knižky kysuckej autorky a ilustrátorky Jany Belkovej. Deťom prečítala rozprávku so svojej prvej knižky – „Rozprávky na kamenistých chodníčkoch“.

Milé deti, Kysucká knižnica sa aj v tomto roku zapojila do celoslovenského podujatia – Celé Slovensko číta deťom v čase adventnom. Okrem čítania v našej knižnici, chceme upriamiť vašu pozornosť aj na celoslovenské Adventné čítania deťom. Päť samostatných komponovaných programov - s 25 čítajúcimi hosťami  sa realizovalo na strednom Slovensku,  v Starej radnici vo Zvolene. Vysielali sa postupne od 6. do 20. decembra.  Po verejnej  premiére si  každý komponovaný program čítania môžete kedykoľvek pozrieť, ak si otvoríte tento link.

Vianočné pozdravy s prianím všetkého dobrého.
Ku Vianociam neodmysliteľne patria aj vianočné pozdravy s prianím všetkého dobrého pre svojich najbližších. Spolu s našim postupom si môžete s detičkami vytvoriť zaujímavý pozdrav a obdariť ním najmilších vášmu srdiečku.
Postup:
1. Budeme potrebovať: výkres, lepidlo, farebné pastelky, strúhadlo, fixky, ozdobnú niť a vlastnú fantáziu.
2. Výkres zložíme na polovicu a zastrúhame si pastelky ( stružliny z nich budeme potrebovať ).
3. Stružliny priliepame na výkres v radoch tak, ako je to na fotografii.
4. Potom si dokreslíme peň stromčeka, hviezdu, ozdoby alebo darčeky. Fantázií sa medze nekladú. Každý si môže pohľadnicu ozdobiť podľa svojho vkusu.
6. Nezabudnite do vnútra pohľadnice napísať pekné prianie k Vianociam.





Milé detičky! Aj vy môžete prispieť svojimi šikovnými ručičkami ku výzdobe svojho príbytku. Ako na to? Vytvorili sme pre vás postup na výrobu vianočného venčeka. Skúste si vyrobiť tento zaujímavý venček na dvere svojej izbičky. Mamina s oteckom vám určite radi pomôžu. Veľmi nás potešíte ak sa nám pochválite fotkami svojich výtvorov na našej mailovej adrese: detiamladez@kniznica-cadca.sk
Postup:
1. Budeme potrebovať: farebný papier (červený, zelený), nožnice, stuhu, ceruzku, lepidlo.
2. Obkreslíme si ručičku na zelené papiere ( budeme potrebovať asi 20 kusov).
3. Vystrihnuté ruky potom lepíme do kruhu, tak ako je na obrázku. Prilepíme červené kruhy a vyrobíme mašľu zo  stuhy ako ozdobu.
4. Vianočný venček je hotový!






Adventné čítanie v Kysuckej knižnici v Čadci bolo venované prezentácii novej knižky kysuckej autorky a ilustrátorky Jany Belkovej. Deťom prečítala rozprávku zo svojej prvej knižky – „Rozprávky na kamenistých chodníčkoch“. Video tu: https://youtu.be/R2YBIIgrs2o

Svätojánska poetická noc - formou PPT prezentácie chceme pripomenúť všetkým priaznivcom literatúry a umenia tucet úspešných ročníkov multižánrového podujatia ktoré počas 12- tich ročníkov navštívilo množstvo významných osobností literatúry a umenia. Každá noc bola výnimočná svojim bohatým programom a prezentáciou umeleckej tvorby mladých začínajúcich, ale i renomovaných literátov, hudobníkov a výtvarníkov. Veríme, že rovnako úspešne bude pokračovať i v budúcich rokoch.

Ako byť dobrým človekom - Online prezentácia zameraná na život a pontifikát najobľúbenejšieho pápeža Jána Pavla II. Pripomienka 100. výročia jeho narodenia slovom i obrazom a jeho celoživotné krédo a snaha – byť dobrým človekom.

„Zvieratkoviny“ - powerpointová prezentácia so zábavnými zaujímavosťami zvieracej ríše pre žiakov 2. – 4. ročníka ZŠ.

Čo ukrýva les. Powerpointová prezentácia o prírode, ako sa správa les a zvieratká na Slovensku – je určená pre žiakov 4. a 5. ročníka ZŠ.

Online anketa – prieskum názorov čitateľov na zloženie knižného fondu a tituly knižničných dokumentov, ktoré by nemali chýbať v našej knižnici.

Záhady mozgu. Powerpointová prezentácia pre zábavu i poučenie  určená nie len seniorom.

Projekt „Hodnoty na dlani“ bol realizovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Česká republika – Slovenská republika 2007-2013, na ktorý získala finančné prostriedky z Európskej únie z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu.  V rámci tohto projektu Kysucká knižnica v Čadci spoločne s Městskou knihovnou v Rožnove pod Radhoštěm pripravila pre obyvateľov všetkých vekových kategórií veľké množstvo kultúrnych, vzdelávacích a relaxačných aktivít.

Regionálna súťaž „Kniha Kysúc 2019“ a jej aktuálny ročník patrí už dlhoročne medzi čitateľsky najatraktívnejšie súťaže a zapája sa do nej množstvo čitateľov a priaznivcov regionálnej tvorby. Čitatelia si môžu na stránke pozrieť propozície súťaže, systém hlasovania, ale i výsledky predchádzajúcich ročníkov.

Čitateľská anketová súťaž „Kniha Kysúc 2019“ predĺžila termín hlasovania do konca apríla 2020 a čitatelia môžu cez www.stránku knižnice hlasovať online.

Bezplatná dostupnosť k e-knihám na internete
Milí naši čitatelia. Potrebujete sa dostať k voľne prístupným e-knihám? Ponúkame vám prehľad užitočných odkazov, ktoré vám môžu pomôcť vo vašom hľadaní beletrie, odbornej literatúry i povinného čítania:
Najväčšia slovenská elektronická knižnica Zlatý fond denníka SME obsahuje stovky bezplatných elektronických kníh e-bookov slovenskej poézie a prózy.
Online knižnica sprístupňuje digitálne diela v slovenskom jazyku - nájdete tu diela slovenských klasikov, rozprávky i nové diela a ponúka zoznam ďalších internetových knižníc dostupných online.
Univerzitná Knižnica Univerzity Mateja Bela pripravila zoznam dostupných časopisov, databáz, encyklopédií, e-kníh, lexikónov i portálov z rôznych odvetví. Nájdete tu zdroje zamerané na biológiu, geografiu, chémiu, históriu, hudbu, filozofiu, jazykovedu, literatúru a umenie, knižničnú a informačnú vedu, matematiku i rôzne multiodborové zdroje.
Knihy sú poskytnuté autormi bez nároku na finančnú odmenu. Nájdete tu beletriu aj odbornú literatúru, väčšina e-kníh je v českom jazyku.
Staromestská knižnica v Bratislave vytvorila zoznam nielen voľne prístupných kníh prostredníctvom rôznych internetových stránok, ale aj slovníkov a encyklopédií. Nájdete tu aj odkazy na diela autorov ako napr.: H. Ch. Andersena, J. Bottu, K. Čapka, P. Dobšinského, S. Chalupku, B. Němcovú, Ľ. Štúra a ďalších.
Městská knihovna v Prahe ponúka širokú škálu e-kníh od detektívok cez cestopisy až po drámu. Taktiež tam môžete nájsť aj odborné publikácie.

Ďalšie linky k bezplatnému prístupu e-knihám:

Kalendárium regionálnych osobností Kysúc. Výročia významných osobností, ktoré si pripomíname v mesiaci apríl 2020.

Pôstne zamyslenie. V čase pôstneho obdobia ponúkame program, ktorý pozostáva z textu básní Rudolfa Dilonga z básnickej zbierky „Pod krížom“, výtvarnými dielami inšpirovanými umučením Ježiša Krista a hudbou Josepha Haydna: Sedem posledných slov Spasiteľa na kríži. Hudbu si záujemcovia môžu vypočuť prostredníctvom youtube. Originálny názov skladby: Die Sieben letzten Worte unseres Erlosers am Kreuze.

Z každého rožka troška - 1. časť. Online kvíz pre deti bude priebežne dopĺňaný o nové časti. Správne odpovede sa dozviete pri zverejnení ďalšej časti. Správne odpovede.

Online literárny kvíz pre staršie deti - 1. časť: Poznáte históriu? Online kvíz pre deti bude priebežne dopĺňaný o nové časti. Správne odpovede sa dozviete pri zverejnení ďalšej časti.

Pre záujemcov o sakrálne výtvarné diela ponúkame prezentáciu Modlitba písaná na dreve – pravoslávna ikona, v ktorej sa môžete oboznámiť s pravoslávnymi ikonami a ich tvorcami.

Naučme sa spolu – 1. časť. Online rubrika, v ktorej deti získajú zaujímavé informácie, zasmejú sa a urobia si pokus.

Hráme sa... - 1. časť: Moje obľúbené rozprávky. Zábavné a vedomostné otázky, úlohy a doplňovačky pre deti do 10 rokov.

Regionálna literatúra – tvorba pre mládež. Powerpointová prezentácia o tvorbe vybraných autorov pre deti a mládež  určená pre žiakov 7. - 9. ročníkov ZŠ.

Miroslav Cipár – ilustračná tvorba. V  powerpointovej prezentácii  si pripomíname ilustrátorskú tvorbu nášho multitalentovaného výtvarníka Miroslava Cipára, ktorý sa v januári tohto roku dožil krásneho životného jubilea 85. rokov.

Pre záujemcov ľudového výtvarného umenia prinášame životopisný medailón a ukážky z tvorby našej významnej kysuckej rodáčky, insitnej maliarky, Zuzany Vaňousovej Kronerovej.

Poznáte slovenské príslovia? Krátky hádankový kvíz pre šikovné deti a ich rodičov.

„Z každého rožka troška“ – 2. časť: Online kvíz pre deti. Správne odpovede.

Ľudové zvyky a život na dedine. Powerpointová prezentácia o zvykosloví a živote na dedine v tvorbe kysuckých autorov.

Naučme sa spolu 2. Ďalšie zaujímavé informácie zo sveta okolo nás, ktoré zabavia deti i dospelých.

Hráme sa...3.časť. V tejto časti sa dozviete o rekordoch v ríši zvierat.

Z každého rožku trošku. 3. časť. Hádankový kvíz zo sveta rozprávok preverí vaše vedomosti. Správne odpovede.

Literárny kvíz 2. Online literárny kvíz pre staršie deti. Správne odpovede.

Hráme sa... 4.časť. Hádanky a rozprávková tajnička vám odhalí skryté rozprávky a rozprávkových hrdinov.

Ľudový odev na Kysuciach. E-výstava zameraná na prezentáciu ľudového odevu na Kysuciach na základe odbornej publikácie regionálnej etnografky Márie Húšťavovej.

© Kysucká knižnica v Čadci
Sponzori:
Partneri knižnice:
Mediálni partneri:
Návrat na obsah