Aktivity počas zatvorenia KK - Kysucká knižnica v Čadci

Pripravujeme
Nové knihy
Knižnica v médiách
Otváracie hodiny
Periodiká
Instagram
Facebook
Prejsť na obsah

Aktivity počas zatvorenia KK

Online aktivity Kysuckej knižnice v Čadci v mesiaci:
APRÍL - JÚN 2020

Svätojánska poetická noc - formou PPT prezentácie chceme pripomenúť všetkým priaznivcom literatúry a umenia tucet úspešných ročníkov multižánrového podujatia ktoré počas 12- tich ročníkov navštívilo množstvo významných osobností literatúry a umenia. Každá noc bola výnimočná svojim bohatým programom a prezentáciou umeleckej tvorby mladých začínajúcich, ale i renomovaných literátov, hudobníkov a výtvarníkov. Veríme, že rovnako úspešne bude pokračovať i v budúcich rokoch.

Ako byť dobrým človekom - Online prezentácia zameraná na život a pontifikát najobľúbenejšieho pápeža Jána Pavla II. Pripomienka 100. výročia jeho narodenia slovom i obrazom a jeho celoživotné krédo a snaha – byť dobrým človekom.

„Zvieratkoviny“ - powerpointová prezentácia so zábavnými zaujímavosťami zvieracej ríše pre žiakov 2. – 4. ročníka ZŠ.

Čo ukrýva les. Powerpointová prezentácia o prírode, ako sa správa les a zvieratká na Slovensku – je určená pre žiakov 4. a 5. ročníka ZŠ.

Online anketa – prieskum názorov čitateľov na zloženie knižného fondu a tituly knižničných dokumentov, ktoré by nemali chýbať v našej knižnici.

Záhady mozgu. Powerpointová prezentácia pre zábavu i poučenie  určená nie len seniorom.

Projekt „Hodnoty na dlani“ bol realizovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Česká republika – Slovenská republika 2007-2013, na ktorý získala finančné prostriedky z Európskej únie z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu.  V rámci tohto projektu Kysucká knižnica v Čadci spoločne s Městskou knihovnou v Rožnove pod Radhoštěm pripravila pre obyvateľov všetkých vekových kategórií veľké množstvo kultúrnych, vzdelávacích a relaxačných aktivít.

Regionálna súťaž „Kniha Kysúc 2019“ a jej aktuálny ročník patrí už dlhoročne medzi čitateľsky najatraktívnejšie súťaže a zapája sa do nej množstvo čitateľov a priaznivcov regionálnej tvorby. Čitatelia si môžu na stránke pozrieť propozície súťaže, systém hlasovania, ale i výsledky predchádzajúcich ročníkov.

Čitateľská anketová súťaž „Kniha Kysúc 2019“ predĺžila termín hlasovania do konca apríla 2020 a čitatelia môžu cez www.stránku knižnice hlasovať online.

Bezplatná dostupnosť k e-knihám na internete
Milí naši čitatelia. Potrebujete sa dostať k voľne prístupným e-knihám? Ponúkame vám prehľad užitočných odkazov, ktoré vám môžu pomôcť vo vašom hľadaní beletrie, odbornej literatúry i povinného čítania:
Najväčšia slovenská elektronická knižnica Zlatý fond denníka SME obsahuje stovky bezplatných elektronických kníh e-bookov slovenskej poézie a prózy.
Online knižnica sprístupňuje digitálne diela v slovenskom jazyku - nájdete tu diela slovenských klasikov, rozprávky i nové diela a ponúka zoznam ďalších internetových knižníc dostupných online.
Univerzitná Knižnica Univerzity Mateja Bela pripravila zoznam dostupných časopisov, databáz, encyklopédií, e-kníh, lexikónov i portálov z rôznych odvetví. Nájdete tu zdroje zamerané na biológiu, geografiu, chémiu, históriu, hudbu, filozofiu, jazykovedu, literatúru a umenie, knižničnú a informačnú vedu, matematiku i rôzne multiodborové zdroje.
Knihy sú poskytnuté autormi bez nároku na finančnú odmenu. Nájdete tu beletriu aj odbornú literatúru, väčšina e-kníh je v českom jazyku.
Staromestská knižnica v Bratislave vytvorila zoznam nielen voľne prístupných kníh prostredníctvom rôznych internetových stránok, ale aj slovníkov a encyklopédií. Nájdete tu aj odkazy na diela autorov ako napr.: H. Ch. Andersena, J. Bottu, K. Čapka, P. Dobšinského, S. Chalupku, B. Němcovú, Ľ. Štúra a ďalších.
Městská knihovna v Prahe ponúka širokú škálu e-kníh od detektívok cez cestopisy až po drámu. Taktiež tam môžete nájsť aj odborné publikácie.

Ďalšie linky k bezplatnému prístupu e-knihám:

Kalendárium regionálnych osobností Kysúc. Výročia významných osobností, ktoré si pripomíname v mesiaci apríl 2020.

Pôstne zamyslenie. V čase pôstneho obdobia ponúkame program, ktorý pozostáva z textu básní Rudolfa Dilonga z básnickej zbierky „Pod krížom“, výtvarnými dielami inšpirovanými umučením Ježiša Krista a hudbou Josepha Haydna: Sedem posledných slov Spasiteľa na kríži. Hudbu si záujemcovia môžu vypočuť prostredníctvom youtube. Originálny názov skladby: Die Sieben letzten Worte unseres Erlosers am Kreuze.

Z každého rožka troška - 1. časť. Online kvíz pre deti bude priebežne dopĺňaný o nové časti. Správne odpovede sa dozviete pri zverejnení ďalšej časti. Správne odpovede.

Online literárny kvíz pre staršie deti - 1. časť: Poznáte históriu? Online kvíz pre deti bude priebežne dopĺňaný o nové časti. Správne odpovede sa dozviete pri zverejnení ďalšej časti.

Pre záujemcov o sakrálne výtvarné diela ponúkame prezentáciu Modlitba písaná na dreve – pravoslávna ikona, v ktorej sa môžete oboznámiť s pravoslávnymi ikonami a ich tvorcami.

Naučme sa spolu – 1. časť. Online rubrika, v ktorej deti získajú zaujímavé informácie, zasmejú sa a urobia si pokus.

Hráme sa... - 1. časť: Moje obľúbené rozprávky. Zábavné a vedomostné otázky, úlohy a doplňovačky pre deti do 10 rokov.

Regionálna literatúra – tvorba pre mládež. Powerpointová prezentácia o tvorbe vybraných autorov pre deti a mládež  určená pre žiakov 7. - 9. ročníkov ZŠ.

Miroslav Cipár – ilustračná tvorba. V  powerpointovej prezentácii  si pripomíname ilustrátorskú tvorbu nášho multitalentovaného výtvarníka Miroslava Cipára, ktorý sa v januári tohto roku dožil krásneho životného jubilea 85. rokov.

Pre záujemcov ľudového výtvarného umenia prinášame životopisný medailón a ukážky z tvorby našej významnej kysuckej rodáčky, insitnej maliarky, Zuzany Vaňousovej Kronerovej.

Poznáte slovenské príslovia? Krátky hádankový kvíz pre šikovné deti a ich rodičov.

„Z každého rožka troška“ – 2. časť: Online kvíz pre deti. Správne odpovede.

Ľudové zvyky a život na dedine. Powerpointová prezentácia o zvykosloví a živote na dedine v tvorbe kysuckých autorov.

Aurel Rutšek. Bibliografický leták o živote a tvorbe kysuckého regionálneho historika a publicistu.

Naučme sa spolu 2. Ďalšie zaujímavé informácie zo sveta okolo nás, ktoré zabavia deti i dospelých.

Hráme sa...3.časť. V tejto časti sa dozviete o rekordoch v ríši zvierat.

Z každého rožku trošku. 3. časť. Hádankový kvíz zo sveta rozprávok preverí vaše vedomosti. Správne odpovede.

Literárny kvíz 2. Online literárny kvíz pre staršie deti. Správne odpovede.

Hráme sa... 4.časť. Hádanky a rozprávková tajnička vám odhalí skryté rozprávky a rozprávkových hrdinov.

Ľudový odev na Kysuciach. E-výstava zameraná na prezentáciu ľudového odevu na Kysuciach na základe odbornej publikácie regionálnej etnografky Márie Húšťavovej.

© Kysucká knižnica v Čadci
Sponzori:
Partneri knižnice:
Mediálni partneri:
Návrat na obsah